jaydensup05
jaydensup05 jaydensup05
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ben bought 1 2/3 pounds of jelly beans and 2 3/8 pounds of jolly ranchers. What are the total pounds of candy that Ben bought?

Respuesta :

hwngbub
hwngbub hwngbub
  • 14-10-2020

Answer:

4 1/24

Step-by-step explanation:

1 2/3 +2 3/8 = 5/3 +2 3/8 = 5/3 + 19/8 = 97/ 24 =4 1/24

Answer Link

Otras preguntas

Why is Jim nervous about going to the dance? because he does not want to dance with women there because he does not want to lose his money gambling because he d
luis was served 145 grams of meat and 217 grams of vegetables at a meal. what was the total mass of meat and the vegetables?
Which phase does NOT follow the rules for correct word order? A. The Gardner trimmed very short the grass. B. I want to show you my awesome new headphones. C. I
Chloe purchased a bottle of perfume for $1.60 per 0.01 ounce. what is the unit cost of the perfume
What are the differences between Medicare Part A and Medicare Part B?
Which form of the modifier correctly completes the sentence? The doctor removed the bandages to make sure the wound was healing __________. a. good b. well
Why did the policy of appeasement developed by Great Britain and France fail to stop Germany from expanding prior to the outbreak of World War II?
what is standard form in pre-algebra?
Why might an author choose to use a third-person narrator? A. To make the readers feel that they are a part of the story B. To show the thoughts and feelings of
A reason the Neutrality Acts were revised to allow cash-and-carry in the 1930s was