camilaaaajaimess camilaaaajaimess
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

Tunde's cookie shop is having a sale. Marcos
just bought 7 cookies and a $2 milkshake. If his
Hotal was $11.10, what is the cost of each
cookie?

Respuesta :

adamarirod
adamarirod adamarirod
  • 14-10-2020

Answer:

Each cookie costs $1.30

Step-by-step explanation:

7x+2=11.10

Subtract 2 from both sides

7x=9.10

Divide both sides by 7

x=1.30

Answer Link

Otras preguntas

How did Ancient Rome conquer and rule so much territory for such a long time? What were the most important factors in the stability and longevity of Rome’s powe
Wright a trinomial that has 9 x squared as the GCF of its terms
Find two supplementary angels such that the measure of the first angle is 38° less than three times the measure of the second
I need a good topic sentence for my essay about life experiences. I wanted to talk about trust on people or a recent break up but I have no idea what to start w
How to Simplify 243^1.2
explain the different ways plants, fungi, and animals obtain nutrients
Wright a trinomial that has 9 x squared as the GCF of its terms
If a hot dog cost $2.99 and 7% tax how much is one hot dog
why was renaissance a turning point in world history
6=j/8 What is the answer to that