sreelekshmigs2001 sreelekshmigs2001
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

the price of 41gram apple is 10.25 rupees.then how many rupees for 1 kg apple​

Respuesta :

Meadi50
Meadi50 Meadi50
  • 14-10-2020

Answer:

Rs. 250

Step-by-step explanation:

The price of 41 g. apple is Rs 10.25

The price of 1 g. apple is Rs 10.25/41, = Rs 0.25

The price of 1 Kg (1000 g.) is 0.25 x 1000 = Rs 250

Answer Link

Otras preguntas

Name for a channel containing both craft and cooking.Please fast
QUCIK!! How do you merge an excel sheet with a word document??
It would really help if you could help me with this. Thanks in advance!
I need help with converting this to get the answer!! Please help!! :D
9. Hikers at the bottom of a canyon are facing towards the canyon wall 280.5 meters away. Given that the speed of sound in air is 340 m/s, how long after they s
Write a paragraph of 150 words on the subject ‘different ways to protect ozone layer and prevent emission of hazardous gases’ for hindi
If f = (1,2) , (3,4) , (5,6) and g = (2,3) , (4,6) , (6,8) . Find the composite of gof. does fog exist?
Use the Remainder Theorem to determine which of the roots are roots of F(x). Show your work. Polynomial: F(x)=x^3-x^2-4x+4 Roots: 1, -2, and 2.
If the word carburet means “to combine or mix to increase available fuel energy” the word carburetors in line 10 most likely refers to A. Key that operate a mac
How does discrimination harm everyone?