ayannarivers12 ayannarivers12
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

5 pounds of oranges cost $7. How much does 1 pound of oranges cost? Explain how you solved.

Respuesta :

jcaseal515 jcaseal515
  • 14-10-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

If It's $7.00 for 5 pounds of oranges you would have to take the $7.00 and divide it by the number of pounds purchased which is 5.

$7.00 / 5 = $1.40

Answer Link

Otras preguntas

plsssssss helpppppppp​
What single transformation can take you from A (3, 1) to A" (-7, 1) in one move? Whoever helps me I will mark brainlest! :)
they could not decide which one they like and ....... the and they didn't brother​
Wheatley uses the word free in these lines to suggest thatthe king’s subjects could live without rules.the king’s subjects had previously been in captivity.the
the family member you like most
All of the following statements about dual federalism are TRUE except: A. The US government practiced dual federalism from 1789 – 1860. B. The 13th Amendment to
What is utilitarianism and how did that affect Mill's views on production and distribution?
14w^9- 19w^9 Help please
please I really need help with this
In the diagram below, lines AB and CD are...