indiansrrad indiansrrad
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ten boxes for $8.00 or 8 boxes for $6.00?
Which is a better deal. No need to show any work.

Respuesta :

secondworldwarobsess
secondworldwarobsess secondworldwarobsess
  • 15-10-2020

Answer:

Ten boxes for $8.00.

Answer Link
mathgirl144
mathgirl144 mathgirl144
  • 15-10-2020

Answer:

Ten boxs for $8.00 is better. :D

Step-by-step explanation:

10 divided by 8 is 1.25, and 8 divided by 6 is 1.33. Therefore 10 boxes for $8.00 is a better choice because you are getting more for less money! hope that helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP Determine which relation is a function.
I have to write a letter as a Canadian solider in the trenches during ww1 have to include feelings and experiences. Also historical facts.
Car A began a journey from a point at 9 am, traveling at 30 mph. At 10 am car B started traveling from the same point at 40 mph in the same direction as car A.
PLEASE HELP ME WITH THESE TWO 9TH GRADE MATH QUESTIONS! 1) What is the common ratio of the geometric sequence: -1/12,-1/2,-3,-18,... a) -1/6 b) -6 c) 1/6 d) 6
4. Divide. (6a4 + 2a3) ÷ 2a
An economy grows, reaches a peak, then begins a downturn, followed by a period of negative growth (a contraction), that ends in a trough before the next upturn.
round 3184.5641 to the nearest hundred
The expression 5,430,900 is written in standard notation. True or False? I believe its true but I don't really know..
Solve 4(3x-1)=2(x+3)
Which word in the sentence is an adjective. The modern Olympics began in Athens, Greece, in 1896. A. Greece B. Olympics C. modern D. Athens