bxbblybee
bxbblybee bxbblybee
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three ice cream cones cost $8.40. At this rate, how much do two ice cream cones cost?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-10-2020

Answer:

two cost 5.6 dollars

Step-by-step explanation:

8.4 / 3=2.8$

2.8*2=5.6$

Answer Link
1033453
1033453 1033453
  • 15-10-2020

Answer:

$5.60

Step-by-step explanation:

You first take 8.40 and divide it by 3. Which makes you get 2.8. 2.8 is the cost per ice cream cone. Do 2.8 times 2 to get 5.6.

Answer Link

Otras preguntas

For what types of conditions or problems might veterinary chiropractic treatment be used? Why is it useful?
Write the 10 examples of non flowering plants.​
A drawer contains 60 pairs of socks. Each pair is one of four colors. What is the minimum number of socks that must be drawn, at random, from the drawer to ensu
Heat is a measurement of temperature change. TRUE or FALSE
Check out the photo for the question
Which term most clearly describes a medium? rhetoric magazine hoax or stance
The domain for f(x) and g(x) is the set of all real numbers. Let f(x) = 3x + 5 and g(x) = x2. Find f(x) · g(x). A. 3x3 + 3x2 + 5 B. 3x3 + 5x2 C. 3x2 + 5 D. x2 –
At Kathmandu temperature was – 5°C on Monday and then it dropped by 2∘C on Tuesday. What was the temperature of Kathmandu on Tuesday?
which of the following best describes the english expression five more thats the quantity of a number minus six
What makes a clinical thermometer suitable for measuring small changes in body temperature? *