vanessa15329 vanessa15329
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

Watermelons are on sale at the grocery store. They cost $6
for 2 watermelons. How many watermelons could you buy
for $21?

Respuesta :

kamilmcgrue
kamilmcgrue kamilmcgrue
  • 15-10-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Answer Link
jjones25881
jjones25881 jjones25881
  • 15-10-2020

Answer:10 watermelons

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is one likely result of a promotion from graphic designer to art director ​
The given line passes through the points (0,-3) and (2,3). What is the equation, in point-slope form, of the line that is parallel to the given line and passes
In American society, romantic love is considered the main reason for people to marry. On the other hand, in some societies, romantic love is considered a form o
What was the immediate effect of the civil war
please help me, i think i'm doing it wrong( i'm pretty sure i'm doing it wrong) may you please show how you the answer, that way i know how to do it;)
What are the three big ideas of FDR’s speech
taking an online class doesn't require any special skills. T or F ? ​
Zack and his dad baked some cupcakes for his class. They put 6 cups on each of 8 plates. How many cupcakes did they put on the plates.
During a promotional weekend, a clothing store gives a $50 gift card to every 75th person who enters the store. On Sunday, there were 1,032 people who visited t
RAÚL Ustedes dudan que yo realmente (1) (estudio/estudie). No niego que a veces (2) (me divierto/me divierta) demasiado, pero no cabe duda de que (3) (tomo/tome