acidbvby
acidbvby acidbvby
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $3 to buy 2 bags of rice, how many bags of rice can you buy with $12?

Respuesta :

wadfasd
wadfasd wadfasd
  • 15-10-2020

Answer:

so 3x_=12   3x4=12   2x4=8   8 bags of rice can be bought with $12

Step-by-step explanation:

Answer Link
ehans2058
ehans2058 ehans2058
  • 15-10-2020

Answer: 8 bags

Step-by-step explanation: 3*4=12 and 2*4=8

Answer Link

Otras preguntas

Research the Revolutionary War or the Civil War. Write a report of no less than 400 words.
What is the most useful language?​
Describe the connection between the Atlantic Slave Trade and the African Diaspora.
helppppop this is 7th grade math
When a solution is saturated, and additional solid solute is added, what happens?
find the value of x. Cos(67°) = x/1​
Evie wants to learn more about organum. Who is one composer she can research to BEST gather more information about organum? A. Guillaume de Machaut B. Adam de l
Aaron set the bottom of a ladder on the ground 10 feet from the house and it reached just to the bottom of the window he was about to clean. The bottom of the
Find the area of the Wrangle The area of the triangle in square units 8 units 10 units
#57 will give brainliest to the best answer. please explain ​