reynoldsjordan02 reynoldsjordan02
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 12-ounce can of peaches cost $2.76. What is the unit cost of the can of peaches?

a
$0.23
b
$0.25
c
$33.12
d
$2.76

Respuesta :

hanmelon hanmelon
  • 15-10-2020
answer: a $0.23
explanation: 2.76 divided by 12 is 0.23
to check: 0.23 X 12 = 2.76
Answer Link
gabislayz209
gabislayz209 gabislayz209
  • 15-10-2020

Answer:

0.23

Step-by-step explanation:

2.76/12=0.26

Answer Link

Otras preguntas

why are hoaxes harder to pull off today than in the past
Improved transportation systems have resulted in _____. 1. increase death rates 2. increase greenhouse gases 3. reduced dependence on nonrenewable resources
Are sunglasses just as protective as safety glasses?
At the beginning of the civil war, president abraham lincoln favored
What is the relationship between angle BAC and angle BOC?
In order to change government policies, it is necessary to be educated about
What is the source of adult stem cells
Why does the function of the hormone oxytocin in the progression of labor during childish illustrate a positive feedback mechanism
Write the equation 2y-4x=5 In the form y=my+b
Brian Wilson has a baseball card collection passed down to him from his grandfather. He is particularly proud of the signed Hank Aaron baseball card that he has