nely1193 nely1193
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 10-ounce box of
cereal is $4.50. What
is the cost in dollars
of each ounce?

Respuesta :

corbink1
corbink1 corbink1
  • 16-10-2020

Answer:

45 cents for each ounce.

Step-by-step explanation:

Take away the decimal, divide 450 by 10, and you get 45.

Answer Link
annxhj
annxhj annxhj
  • 16-10-2020
10x = 4.5
divided 10 to both sides leaves u with 0.45.
Answer is $0.45!
Answer Link

Otras preguntas

PLZZ ANSWER THE QUESTION ​
What steps can an individual take to improve a credit score?
Mitochondria require glucose to convert ADP to ATP. Which of the following statements describes how ADP is converted into ATP? A. ADP loses a phosphate group wh
Leaf's Paper Company is planning to launch a new notebook product that is water resistant. The company wants to sell 30,000,000 of the new notebooks next year a
Where is the vanishing point in the image above? a. the top of the arch b. the top of the dome c. the middle of the doorway d. the key
Using our knowledge of Latin roots, prefixes and suffixes can allow us to discover the meaning of unknown words when reading a text. In this case, if the prefix
Question 2 (1 point) (03.01 LC) What is the length of leg y of the right triangle? (1 point) a- 2 b- 8 c- 12 d- 35
What is the value of the expression 5y ² + 4x when x = 2.5 and y = 3?
What will happen to a salt water fish if placed in freshwater?
Ayer, nosotro (divertirse) mucho en la fiesta de Ana.