dgraham23
dgraham23 dgraham23
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the market, 888 apples cost \$4$4dollar sign, 4.
How much do 999 apples cost?

Respuesta :

seguraj296 seguraj296
  • 16-10-2020

if 8 apples cost $ 4, then (4/8) = 1/2 (or 0.50)....so each apple is 0.50 (or 50 cents)

so if u want 9 apples, u will have to pay : 9 * 0.50 = $ 4.50 <=

Answer Link

Otras preguntas

Please help me!!!!!!
Tom has 24 candy he gave five of his friends how many candy does Tom have now
what were the federalist papers and who wrote them
The electrical conductivity of a substance depends on the ability of the ____ in it to move. A) electrons B) neutrons C) protons D) quarks
Why is meiosis important for organisms
Where is most of a healthy person’s fat stored?
How much garbage does a average American generate?
Write an algebraic expression for the following phrase: The product of eight & the third power of a number.
what is 2+2=? someone plz tell me the answer
Formula for acceleration