pushpaperera70
pushpaperera70 pushpaperera70
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

ILL GIVE BRAINLIST!! PLEASE HELP! Theres 2 answers!! ​

ILL GIVE BRAINLIST PLEASE HELP Theres 2 answers class=

Respuesta :

ap8678289
ap8678289 ap8678289
  • 11-11-2020

Answer:

Option B

Step-by-step explanation:

Well, now that I found out the prices per ounce, it has to be option B. Here is my reasoning:

Option A, when you do 2.98÷15.5, you get 0.19225...

Option B, is a different story. When you do the same process, it amazingly comes out to 0.1785...(this means that Option B is 0.2 cents (rounded) cheaper per unit, then Option A.

So its option B

Your welcome.

Answer Link

Otras preguntas

What are the major contributions to South Asian culture made by the invading Aryans?
True or false pls help
how to work out a magic square
having a hard time understanding credits and debits
Why do u Think the Gutenberg Bible has been called a work of art in a wonder of technology
In a production system that makes cars, the bumper division produces an output of _______ that becomes an input to the assembly division. A. energy B. material
PLZ HELP What set of reflections would carry hexagon ABCDEF onto itself? a. y=x, x-axis, y=x, y-axis b. x-axis, y=x, x-axis, y=x c. y-axis, x-axis, y-axis d. x-
the sum of three consecutive integers is negative 114 find the integers
Can someone tell me the answer
physics question i appreciate your help please