picklerickk224 picklerickk224
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

The Kennedy Middle School cafeteria charges students $3 for 1 6 of a pizza. What is the cost per pizza?

Respuesta :

ricejuice07
ricejuice07 ricejuice07
  • 11-11-2020

Answer:

3*16=48

Step-by-step explanation:

If 1/16th of a pizza is 3 dollars, 1/16*16=1    3*16=48

Therefore,

1 pizza is $48

You really paying that much for one pizza

Answer Link
nya23432
nya23432 nya23432
  • 06-11-2021

18 is answer i think

Answer Link

Otras preguntas

When the victim starts to show signs of life, what should you do? Continue CPR until Emergency personnel arrive Help them to stand as soon as possible Place
What is the area of the given figure
Quiero mi plato. ¿ ____ lo pasas? Te Me Le Les
If you converted 4.5 grams of water to moles you would have A) 0.25 moles of water B) 0.50 moles of water C) 1.0 moles of water D) 2.0 moles of water
Read the passage. Public speaking is the number one fear in America. In fact, a recent study showed that people are more anxious about public speaking than they
Read the paragraph and identify items in this order: the attribution, quotation, and paraphrase. "We hope," said James Owens (I), recreation director at Central
Fidel Castro became the dictator of Cuba in __________. A. 1949 B. 1959 C. 1969 D. 1979Will give brainliest
There are __________ electrons __________ protons and __________ neutrons in an atom of xe
If you are feeling short on words, you should “pad” the essay.   Please select the best answer from the choices provided T F
Use obvious and purpose in a sentence.