26jpatel 26jpatel
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Shelly pays $22.75 for 3.5 yards of fabric. What is the price per yard of fabric?

Respuesta :

isamarcoli isamarcoli
  • 11-11-2020

Answer:

Price per yard is $6,5

Step-by-step explanation:

22.75/3.5 = 6,5

Answer Link
thothoni18 thothoni18
  • 11-11-2020
$6.5 per yard of fabric
Answer Link

Otras preguntas

What is 2.7 repeating as a fraction?
Simplify the following expression. 3/8 + 1/2
write 12,430,000 in expanded form
What are two ratios equal to 1:1
Evaluate the given value of the variable z/2-4z+3(z-3) when z=8
If 45 cookies will serve 15 students, how many cookies are needed for 30 students
Solving equations with the variable in each side 5x-3=13-3x
98 = m- -78 Thank you
How are the two 4s in the decimal 0.44 related
What is the prime factorization of 81