prosperitywilliams prosperitywilliams
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Charlie bought 2 3/4 pounds of pears for $.76 per pound and 2 3/4 pounds of grapes for $1.40 per pound how much money in dollars and cents did Charlie pay for the pears and grapes

Respuesta :

noahsantos80
noahsantos80 noahsantos80
  • 11-11-2020

Answer:

$5.94

Step-by-step explanation:

Multiply 2.75 by $0.76 to get $2.09

Multiply 2.75 by $1.40 to get $3.85

Add $3.85 and $2.09 to get $5.94

Answer Link
moses031309 moses031309
  • 02-03-2022

Answer:

$5.94

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help with this problem please? Thanks.
You mix soda water, fruit punch concentrate, and ginger ale in the ratio of 1 : 2 : 5 to make fruit punch. How many pints of each ingredient should you use to
What happens to the conflict in a story during the rising action? A. The conflict lessens, and the author introduces the events that close the story. B. The
Complete the sentences to explain whether you would expect that anions would be physically closer to the oxygen or to the hydrogens of water molecules that surr
write 8.54 x 10^3 in standard notation
Which expression is equivalent to the given expression? 17x−32x x(17−32) x(32−17) 17x(1−32) 17(x−32)
True or False: Both boys and girls experience a growth spurt during puberty. A. True B. False
Do you see any similarities in the types of containers that are used for hazardous materials
Marie has a rectangular board 12 inches by 16 inches around which she wants to put a uniform border of sherlls. if she has enough shells for a border whose area
What is the domain of the square root function graphed below?