edksisisjskshsusisis edksisisjskshsusisis
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following offers the least price per ounce of shampoo?
A) $6 for 8 ounces of shampoo
B) $4 for 5 ounces of shampoo
C) $8 for 12 ounces of shampoo
D) $12 for 16 ounces of shampoo

Respuesta :

PhysicsGirl
PhysicsGirl PhysicsGirl
  • 11-11-2020
B because 5/4 = 1.25 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

out of 100 customers 36 made a purchase what percent of the customers did not make a purchase
Landon and Keira are preparing refreshments for a party. To make fruit punch, they will mix 2 gallons of grape juice with 1 cup of lemonade and 6 ounces of pine
12/39 in simplest form is 4/13 what are two ways to get there
according to Churchill how has Britain's position in the world changed since the war started
Identify three reasons why endangered species are hunted
The school is 3.65 miles from tonyas house and 1.28 miles from jamals house. How much farther from school is tonya house then jamals house explain how you can u
Exit Why is the Spanish Civil War called a ‘proxy war'? A. because there was no clear victor B. because the Francisco Franco was really a puppet of Great Brita
At a rate of 4%, you paid $144.00 in interest over a two-year period. What was the original amount of your loan?
In "An Occurrence at Owl Creek Bridge," Ambrose Bierce includes a flashback in Section II in order to A: provide important background information and maintain r
A meaning found out by reasoning is