leechengai leechengai
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 2 yard piece of ribbon costs $10.80. What is the price per inch?

Respuesta :

RimuruXD
RimuruXD RimuruXD
  • 11-11-2020

Answer:

0.15

Step-by-step explanation:

2 yards = 72

10.80 / 72 = 0.15

1 yard is 36 inches. 2 yards is 72 inches. The question wants you to divide $10.80 into the inches that represent the yards. $10.80 / 72 = $0.15

Answer Link
mikemilk2020 mikemilk2020
  • 11-11-2020

Answer:

i would say like 70 cents but sorry if im wrong

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What made trade difficult for the United States in 1790?
Which sentence contains an error in the use of hyphens? A. Her dad is pretty strict; he's an ex-marine. B. I could only run for a quarter-mile this morning. C.
1.   Concerned about the Catholic minority in Maryland, Leonard Calvert ordered the Second Lord Baltimore to
Write "fourteen seven tenths squared in all three forms
Which was not a major event during the first two and a half centuries of the Roman Empire? a)Civil war ended with Julius Caesar’s triumph. b)A huge network of r
A Pythagorean triple is a triple of natural numbers satisfying the equation a^2+b^2+c^2. One way to produce a Pythagorean triple is to add the reciprocals of an
why do you think monks or friars owned no property
Describe the Hershey-Chase experiment. Why were the results important?
4m- t = m for m.......................................
A skier starts from rest down a slope 500.0 M long, the skier accelerates at a constant rate of 2.00 m/s/s, what's the velocity of the skier at the bottom of th