mikaelajames mikaelajames
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.
What was the cost of 1 lemon?

Respuesta :

smauel
smauel smauel
  • 11-11-2020

Answer:

The price for 1 lemon is $0.75

Step-by-step explanation:

8x=$6

8x/8=6/8

x=$0.75

Answer Link

Otras preguntas

How could you tell anterior from posterior?
What occupations typically involve helping or providing services to others? A: enterprising occupations B: social occupations
The chemical symbol for sodium is a. na. b. n. c. s. d. sn.
Factor the GCF: 28a^3b^4 + 20a^2b^2 − 16ab^3. A. 4ab(7a2b + 5a − 4b2) B. 4ab2(7a2b + 5a − 4b) C. 4ab2(7a2b2 + 5a − 4b) D. 4ab(7a2b3 + 5a − 4b)
What is the value of 7.639?
Which of these is a right given to a juvenile when taken into custody BUT is not a right of an adult when taken into custody? A) right to an attorney B) right
Based on what you read, explain the difference between type 1 and type 2 diabetes.
Who wrote the scotch symphony: 1=mendelssohn, 2=mozart, 3=mahler
Which of the following gases is produced by a storage battery when it's charging?
Choose the word that best completes the analogy. grass : mow :: tree : _____