Jewelresendez2
Jewelresendez2 Jewelresendez2
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Molly bought 2 pounds of jelly beans for
$2.99. How much would 7 pounds of jelly
beans cost?
(Round your answer to the tenths place.)

Respuesta :

Cindy0212 Cindy0212
  • 11-11-2020
10.465 would be your answer.
Answer Link
jdbalsr
jdbalsr jdbalsr
  • 11-11-2020

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

2.99 divided by 2 = 1.495 x 7 = 10.465, rounded is 10.5.

Answer Link

Otras preguntas

In the black cat how would a reader most likely feel after reading this paragraph at the beginning of the story
Is the "yes" or "no" response to a survey question a discrete random​ variable, continuous random​ variable, or not a random​ variable?
Write the absolute value inequality in the form Ix−bIc that has the solution set x≤−9 or x≥−5.
Which statement best explains one way that the structure of this excerpt is effective?
Mr. Green teaches band, choir, and math. This year, he has 57 students that take at least one of his classes. He teaches band to 25 students. There are 9 studen
What is 15 thousands of an inch
Which describes an example of ecological succession? A) A caterpillar developing into a butterfly. B) A meadow replacing a pond in its flood plain. Eliminate
A class of biomolecules that contains carbon, hydrogen, oxygen, and nitrogen......
Choose a starting point in the carbon cycle and describe the process you would go through to move through the entire cycle
Rectangle ABCD is congruent to rectangle HGJK