sloaneyblue sloaneyblue
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

selena paid $15.00 for 6 gallons of gasoline what was the price per gallon

Respuesta :

CarolineJayamaha
CarolineJayamaha CarolineJayamaha
  • 11-11-2020

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

Is Selena paid $15 for 6 gallons and you want to find the price for one gallon, all you need to do is divide the price of 6 gallons ($15) by the number of gallons (6).

15/6 = 2.5. Your answer is $2.50. Hope this helps ^-^

Answer Link

Otras preguntas

The L.C.M of 7 and 21 is what? first person Brainliest answer​
If an artist wants to create a sense of peace in his drawing, which type of line should he use?OhorizontalO vertical O diagonal O curved​
calculate the Highest common factor of 130,260,390​
I need to know this very hard question!
Help math math math ASAP
Name at least 2 types of blood tests?
how will food delivery like deliveroo engage with local community​
Will give thanks, five stars, and brainliest. I already answered it but wanted to check my answer to see if I got it right. Help is appreciated. Please and than
Use the exchange rate £1 = $1.35 to convert $54 into £.
Arrange the children in ascending order of their weights. Nayana : 28.76 kg Aman:32.63 kg Asif: 32.36 kg Alka: 31.05 kg​