andrewg0424 andrewg0424
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

You want to buy some rice. An 8-ounce package costs $2.72. A 12-ounce package costs $4.32. A
20-ounce package costs $6.40. Which package is the best buy?
The ____?ounce package of rice is the best buy.

Respuesta :

AnAnimeGirl
AnAnimeGirl AnAnimeGirl
  • 12-11-2020

Answer:

18 ounce, enjoy your day

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

(2) (Total 6 marks) 6 Karen wants to pump up her car tyre. Her pump has a piston with an area of 7 cm^2 175 N area = 7 cm^2 Karen pushes the handle down with a
go back in time to make sure that Napoleon loses the battle?
Guys plz help meh jsjakdkdjsksndndjdjnff
write a short story in 250 wordstitle:The knock at the door​
6(5g-7h+4) 6(5g−7h+4)
TWO MULTIPLE CHOICE QUESTIONS PLS HELP
If = u2 + 2as, evaluate a when v - 5.= 2 and s = 7.​
Mathew throws a ball straight up in the air. it rises for a period of time and then begins to drop. At which points in the balls journey will be gravity be the
Helpppppppppppppppppppppppppppppp Asapppppppppppppp
what is the different between the simple statement and compound statement ?​