dmdmdmdmdskm dmdmdmdmdskm
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

A pack of four bags of coffee cost $39.96. How much would 16 bags of coffee cost.
SHOW YOUR WORK

Respuesta :

rutasirdeshmukh
rutasirdeshmukh rutasirdeshmukh
  • 12-11-2020

Answer:

$159.84

What we know - 4 bags cost $39.96

What we need to know - How much 16 bags cost

Step-by-step explanation:

We can solve this by simply knowing how many times 4 goes into 16. We can do this by writing the equation 16 ÷ 4 = 4. We now know that 4 goes into 16 4 times. By doing this we can now multiply $39.96 by 4 to get the cost of 16 bags which is $159.84.

Hope this Helps!!! :) Please comment below with some feedback!

Answer Link

Otras preguntas

What's the value of x
could you check Question 3?
Why do modern instruments sound different from their baroque counterparts?
What are the correct answers?
I need to know number 12 and HOW to solve it please help
What form is the underlined verb in the sentence? I ate a bean burrito for lunch. A. past B. present C. present participle D. past participle Underlined Ate
In a student​ database, a row that describes the top​ student, including his or her​ lastname, firstname, and​ studentnumber, is an example of a​ ______________
Which best describes the type of autobiographical narrative of Desert Exile: The Uprooting of a Japanese-American Family, by Yoshiko Uchida? A. biog
how do desert animals retain and acquire water in such a hot and dry environment?
Can anyone help me please? I really need it.