hanuhlynn
hanuhlynn hanuhlynn
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada


A deli sells a sandwich spread for $6.40 per pound. How much do you have
to pay for 24 ounces of the spread?

Respuesta :

madbugwhite madbugwhite
  • 12-11-2020

Answer:$9.60

Step-by-step explanation:

16 ounces = 1 pound

24 ounces/ 16 ounces= 1.5 pounds

1.5 pounds x $6.40 = $9.60

Answer Link

Otras preguntas

· Was the leader of China's Nationalist party from 1945 until his death in 1975. · Worked unsuccessfully to regain control of China from Mao Zedong's Communist
Simplify the expression r-3s5t2/r2st-2.
How is the graph of y=3(x+1)^2 related to its parent function y=x^2
LOTS OF POINTS!!!!! How many years did it take the modern engineers to figure out how the roman concrete was made out of? PLS GIVE ME THE ACCURATE NUMBER, ITS F
Li rolls a 1-6 number cube and flips a coin.  What is the probability that he rolls an en odd number and flips tails?
I need help majorly on questions 13 14 15 16 and 17. Please help now In a super big rush
A sign says that the price mark on all equipment is 30% off the original price. you buy electric guitar for the sale price for 315 what is the original price
i really dont get this
Solve for x: −5|x + 1| = 10 x = 0 x = −3 and x = 1 x = −1 and x = 3 No solution
El chico (blank) de la Flores a su Amiga