rjrmm4
rjrmm4 rjrmm4
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following is an example of a Unit Rate?

A 10 pounds of apples cost $4.

B Each marker costs $0.50.

C Steve runs 3 miles in 20 minutes.

D A half sub costs $2.50.

Respuesta :

cromewhispere
cromewhispere cromewhispere
  • 12-11-2020

Answer:

B each marker cost $.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which English ruler sponsored voyages of exploration? A. Elizabeth I B. James I C. Henry II D. Mary I
In the Pythagorean theorem if one side is 9 and the other side is 12 what is the hypotenuse
what is chemsity and what does it have to do with science
Whales are mammals that live in the ocean and swim like fish. Which characteristic in whales prevents them from being classified as fish? a. They eat fish. b. T
what are the different type of symmetry???
Jose bought 1.5 pounds of apples for $3.60. How much would 34 of a pound of apples cost?
que pueblo fue traido a los estados unidos y vendido como esclavos
which two islands comprise the island of hispaniola
How do tectonic forces create fault-block mountains?
I need help on how to do # 18 I literally can't even figure it out