honor999
honor999 honor999
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for the cereal when it is 3/$10?

A $3/box

B $3.30/box

C $3.33/box

D $3.67/box

Respuesta :

ash042085 ash042085
  • 12-11-2020
C. $3.33 It is the only one where it will equil $10 after you add it up
Answer Link
cromewhispere
cromewhispere cromewhispere
  • 12-11-2020

Answer:

B

Step-by-step explanation:

to find unit rate you want to find out how much of one thing cost so you would divide the top by 3 to get it to 1 and whatever you do to the top you have to do to the bottom

Answer Link

Otras preguntas

Rita y Tim Your answer: limpia el baño limpian la estufa limpias el dormitorio limpiamos el refrigerador which one?
Which agreement solved the disagreement over whether slaves should be counted for the purpose of representation?
Que tipo de triángulo es
Please help I’ll give brainless answer
Horton Small Engine Repair charges $45 per hour of labor. It has a material loading percentage of 40%. On a recent job replacing the engine of a riding lawnmowe
Write an equation of the line in slope-intercept form given the graph below. (2.1) (0, 2)
Katya decided that she could not afford the $48,000 it would cost her to attend college and get her four-year degree. Instead, she entered the full-time workfor
A triangle is inscribed in a rectangle if each vertex of the triangle lies on a side of or at a vertex of the rectangle. This diagram shows shaded triangle ACE
in which part of the book are the citing sources can be found?
One characteristic of realistic fiction is