Seudónimo Seudónimo
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

6 boxes of 3-inch incense sticks for $22.75 is a better buy than 8 boxes for $30 and 10 boxes for $38.00

True

False

Respuesta :

Izzy1974
Izzy1974 Izzy1974
  • 13-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

22.75/6 boxes is $3.79 per box

30/8 boxes is $3.75 a box

38/10 boxes is $3.80 a box

68/18=3.70 a box if you combine the last two.

So no, the 6 boxes at $3.79 a box is not a better buy.

Answer Link

Otras preguntas

5x-1=21+3x what is the value of x ?
The development of the railroads during the 1800s dramatically changed life in America in many ways. In which of the following ways did the railroads change lif
Can I have facts on the Interior Lowlands???
What is the value of the function 3/2t - 5/2 when t = 3?
the perimeter of a pool table is 30 ft.The table is twice as long as it is wide.what is the length of the pool table.
what is the answee to factorise x2 -5x ?????
What is the total cost of a $150.00 necklace if the sales tax is 6.5?
Use the words contentious and tension in a sentence
Plasma makes up 11/20 of your blood, and blood cells make up the other 9/20. How much more of your blood is plasma than blood cells
if two objects at different temperatures are in contact with each other, what happens to their temperatures.