omarortizarzola omarortizarzola
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18 *

Respuesta :

acissej0289 acissej0289
  • 13-11-2020

Answer:

Choice B.

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 =  0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

Answer Link
ceciliacaroppoli18
ceciliacaroppoli18 ceciliacaroppoli18
  • 05-12-2020

Answer:

choice b

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following ideas did both Thomas Hobbes and John Locke write about? Social contract Natural law Declaration of independence Separation of po
PLLLLZZZZ HELP. all of the following can be used by an author to create foreshadowing in a narrative except B. a sudden change in the setting c. the appearance
if an atom had a nucleus of 1 ft in diameter, what would be the diameter of the atom in miles?
3(x-2)>-3 anyone know the answer
multiplying using mental math 14 X 50 using halving and doubling
Round 199,814 to the nearest
What is the word if you change 3 letters from picture
Penelope is 4 times old as Jose. Jose is 3 years older than Eliot. If the sum of the ages of all 3 is 57, how old will Jose turn in 4 years?
Use the number 751,486
How is Mrs. Purkapile like her Spoon River neighbor, Mr. McGee?