kallen444
kallen444 kallen444
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points)

Choice A: 22 ounces of potato chips for $3.49
Choice B: 40 ounces of potato chips for $4.79

Respuesta :

nalanawalls1234 nalanawalls1234
  • 12-01-2021

Answer:choice b

Step-by-step explanation:

I just took the trst

Answer Link

Otras preguntas

transform the formula for the area of a triangle to solve for the height, h
WHAT IS THE FULL FORM OF MILLION
Solve 2p^4+6p^3-8p^2-4p
Which number is a multiple of 6? A 65 B 70 C 79 D 96 How do I find out?
Identify 1 similarity and 1 difference between folding and warping.
A stadium can hold 20,000 people when it is full. The table below shows the number of people that attended concerts at the stadium over a 3-day period. Day Nu
The Miller family visited Mama's kitchen and ordered 4 hamburgers and 3 medium fries and paid $17.35. James ordered a medium drink , and a hamburger , and mediu
What two things must you know to find the momentum of an object? :( anyone?
Tom has twice as many marbles as Luke. Together they have 39 marbles. How many marbles does Tom have?
What is the value of this please help