qccz2s75z8 qccz2s75z8
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following is the least expensive cereal per ounce 13oz for 2.59 11.4 oz for 3.69 12oz for 3.99 20 oz for 5.99

Respuesta :

alexloveswassabi
alexloveswassabi alexloveswassabi
  • 13-11-2020

Answer:

13 oz for 2.59 (im pretty sure)

Step-by-step explanation:

13 divided by 2.59 means every 5.01393 ounce it costs 1$. and from there you just find how many ounces compared to dollars.

Answer Link

Otras preguntas

In triangle XYZ, m∠Z > m∠X + m∠Y. Which must be true about △XYZ? m∠X + m∠Z < 90° m∠Y > 90° ∠X and∠Y are complementary m∠X + m∠Y < 90°
Which statement was part of an initial draft of the Declaration of Independence, but not part of the final version of the Declaration of Independence? A. Th
What are the first four terms of the sequence represented by the expression n(n – 1) – 5?
where is pollen produced
CO2 is an example of noble gas
What number is 25% of 540
work out the value of (3.5 x 10^6) ÷ (5 x 10^-3)give your answer in standard form.
What is the inequality using X Solve the inequality
Who challenged the Alien and Sedition act?
A compound is made of copper, nitrogen, and oxygen atoms. A sample of the compound has 6.4 grams of copper, 2.8 grams of nitrogen and 9.6 grams of oxygen. The c