giselleherrera98
giselleherrera98 giselleherrera98
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3?

Respuesta :

boblepop8
boblepop8 boblepop8
  • 13-11-2020

Answer:

5 apples

Step-by-step explanation:

First, we must find the cost of one apple

12/20 = the cost of one apple

= $0.60

Then, we divide 3 by the price of one apple

3/0.6 = amount of apple we can buy

= 5

Answer Link

Otras preguntas

he first five terms in the arithmetic sequence an = 8n, starting with n = 1.
Which of the following is NOT considered a potential cause of extinction? (A) introduction of a new predator (B) introduction of a new parasite (C) introduction
A girl walk 5000 meters in one hour if the girl walks at the same speed for 4hours how many kilometers will she have walked
What number should be added to the expression x^2 + 14x to change it into a perfect square trinomial? Can you help me with this?
Which equation represents sublimation?1) [tex]Hg_{(l)}\to Hg_{(s)}[/tex]2) [tex]NH_{3(g)}\to NH_{3(l)}[/tex]3) [tex]H_2O_{(s)} \to H_2O_{(g)}[/tex]4) [tex]CH_{4
How do you find perimeter
how do you simplefly 2/3
Describe the way nocturnal animals move using ing starters
Find the speed in degrees per minute of the minute hand of an accurate a clock.
solve for m in E=1/2mv²+mgh