9564157943 9564157943
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

It cost $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. How much will it cost to buy 7.5 lbs of walnuts?

Respuesta :

378868
378868 378868
  • 13-11-2020

Answer:

$34.5

Step-by-step explanation:

Turning the 3/4 into a decimal would be .75, .75 can go into 7.5 10 times. You would multiply 10 by the cost $3.45 and you would get $34.5 for 7.5 lbs of walnuts.

Answer Link

Otras preguntas

what is scapegoating?
The sum of two numbers is 30 and their difference is 2.  Find the two numbers by writing and solving a system of equations
Transformand 20 de tone in kilograme se obtine .... kgCate kg?
What is aerobic and anaerobic respiration ?
what is a 'light at the end of the tunnel'?
what is an intentional fallacy?
What Does 'Soup to Nuts' Mean?
could you tell me what is nonfiction?
Bill can hammer 20 nails in 6 minutes. Jeff can do the same job in only 5 minutes . How long will it take them to finish if Bill hammers the first 5 nails, then
the amount of postage placed on a first class letter depends on the weight of the letter .