gegen200924 gegen200924
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

A teachers chocolate is 60 ounces for $7.20. A students chocolate is 75 ounces for $8.25. Which one is
cheaper per ounce?

Respuesta :

oscardlr2006
oscardlr2006 oscardlr2006
  • 13-11-2020

Answer:

75 ounces for $8.25

Step-by-step explanation:

divide the cost wiht the ounce to get the answer, the lowest one is the the answer

Answer Link

Otras preguntas

What does the narrator allude to at the end of this sentence from Mark Twain's "The £1,000,000 Bank-Note"? So I loved her all the more, seeing she could be so
Mussolini's move against Greece, in October 1940 was _______.
Which statement about audience or purpose is true? A) Audience and purpose are decided on during the prewriting stage. B) The purpose for a piece of writi
how do you solve 1/4 (8y + 4) -17= 1/2 (4y -8)
what is the difference between being overstaffed and overhired
En el Día de Reyes los niños A-van a la escuela B-reciben regalos C- hablan con los maestros D- rabajan en la tienda
Carl cornfield purchases new equipment. After reducing the cash line, where else would carl put an entry for this purchase? Cash assets Equipment assets Othe
Identificati atributele din stirea de ziar de mai jos, indicati felul acestora si analizati partea de vorbire prin care se exprima:Lulu este un maidanez foarte
chemical weathering is most rapid in areas that are
A particular atom becomes more energetically stable when it loses a single electron. It is most likely an atom of which of the following elements? magnesium (Mg