victoriaadedugba
victoriaadedugba victoriaadedugba
  • 14-11-2020
  • Mathematics
contestada

six notebooks cost 720- Find
the cost of 5 notebooks​

Respuesta :

ameIiaa ameIiaa
  • 14-11-2020

Answer:

$600

Step-by-step explanation:

first, you need to find the unit price which is found by dividing 720 by 6.

so, 720/6 is 120

then, to find the cost of 5 notebooks, you just need to multiply 120 by 5

which would get you 600.

therefore, the total cost of 5 notebooks is $600.

i hope that helps :)

Answer Link
aldasaji
aldasaji aldasaji
  • 14-11-2020

Answer:

600

Divide 720 from 6

= 120

120 x 5 = 600

Answer Link

Otras preguntas

6. Through which oceans does the Equator pass?
who else is doing online schooling?
How does modern study of history challenge earlier histories
MSK Construction Company contracted to construct a factory building for $525,000. Construction started during 20X1 and was completed in 20X2. Information relati
Quadrilateral A'B'C'D' is the image of quadrilateral ABCD under a translation.
help asap i don’t understand how to do this.
The clock is keeper of time is this a metaphor or a personification
Let g(x) = x2 + 2 and h(x) = 2x2 - 5x + 11 a) g(4)
whats the answer to m(x)= -2x Find m(5)
(25 POINTS) Find the coordinates of the missing endpoint if E is the midpoint of DF such that F(2,9) and E(-1.5,6) How do i do endpoint endpoint