A store having on almonds and jelly beans. For 2 pounds of almonds and 12 pounds of jelly beans, the total cost is $45 For 5 pounds of almonds 3 pounds of jelly beans , the total cost is $18. Find the cost for each pound of almonds and each pound of jelly beans.

Respuesta :

0hdd

Answer:

3.50 per almonds

1.50 jelly beans

Step-by-step explanation: