barnhartemilia barnhartemilia
  • 15-11-2020
  • Mathematics
contestada

$9.60 for 4 pounds (HINT: $ per pound

Respuesta :

20kellye
20kellye 20kellye
  • 15-11-2020

Answer:

$2.40 per pound

Step-by-step explanation:

$9.60 / 4 pounds

= $2.40 per pound

Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-11-2020

Divide total cost by total pounds:

9.60 / 4 = 2.40

Price per pound = $2.40

Answer Link

Otras preguntas

5,400 inches to miles
What is three fourths the square of a number in an algebraic expression?
use substitution to find the value of d if a = 7 , b=5 , and c=5 . d=ac/b d=?
Help me solve this please
The radius of circle is 6.5 centimetres. Asquare has the same are as this circle. The length of each side of square , in centimetre is?
what is the 8s in 8,800
Slope intercept form of a line: slope is 2/5 and y intercept is (0,5)
A function is given by a table of values,a graph, a formula, or a verbal description. Determine whether it is one to one.
Tom read that on January 1,Earth is slightly closer to the sun than on July 1. Why, then,is it colder in January than in July?
Is it possible that a speed of 254 and a speed of 100 could be the same speed?