rt1ikaysimmt
rt1ikaysimmt rt1ikaysimmt
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

Two points of cheese cost 8.40. show the cost of 1,2,3,4 pounds of cheese. is there a direct variation? explain

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
directe means as x goes up, y goes up, as x goes down, y goes down

this means

if it is direct, then the more cheese you buy, the more it costs
1lb=4.20
2lb=8.40
3lb=12.60
4lb=16.80

direcct, yes 
Answer Link

Otras preguntas

An artist has 3/4 of a gallon of paint to pour into containers. The artist pours 1/8 of a gallon of paint into smaller containers. How many 1/8 gallon container
Explain how two pea plants with round yellow peas can, when crossed, produce off spring with the recessive traits—green wrinkled peas. Use a Punnett square in y
The graph of a system of equations will intersect at more than ___. a. Always b. Sometimes c. Never
Imagine that a gas is bubbling up from a sample of water. Laurel forms the hypothesis that the water is boiling. How could she test that hypothesis?
Alice solved this division problem. 8/4287= 535 7/8 Which expression could be used to check her work?
saac applied the steps below to find the product of (4.2)(–5.4). Step 1: (4.2)(–5.4) = (–5.4)(4.2) Step 2: = (–5.4)(4) + (–5.4)(0.2) Step 3:
how many pounds are in one libra
How does the structure of an umbrella relate to its function
When 80% of a is added to the number, the result is 252. What is the number
A scientist wants to perform a controlled experiment to test the effect of rust on chemically treated iron. which action would be most important to perform in a