gianna209
gianna209 gianna209
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for 14 lb for $2.99

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
how much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
Answer Link

Otras preguntas

Which rights are guaranteed by the Bill of Rights?
A California condor can have a mass of 13 kilograms. A bee hummingbird can have a mass of 1.6 grams. How many times as great as the bee hummingbird’s mass is th
All of the statements below are historically accurate. Mark the item if the event it describes helped lead to war between Britain and the American colonists. A.
how does the definition of PERCENT help you write fraction and decimals equivalents?
What's 7 divide 56.35?
In the number 8444 what is the relationship betwee n the 4s
Roberto’s monthly pay is $4349.70. Each month he uses of his pay for his household expenses and for his car payment. He deposits the rest into his savings
what's predictable sequence of at least 4 numbers that is not arithmetic or geometric
Which statement best illustrates the function of RNA in relation to DNA and proteins? A. Proteins make DNA, which then creates RNA. B. DNA makes RNA, which then
frank has a 2 digit number on his baseball uniform. the number is a multiple of 10 and has 3 for one of its factors. what three numbers could frank have on his