LaliatheWolf
LaliatheWolf LaliatheWolf
  • 12-10-2016
  • Mathematics
contestada

A 30-pack of paper towels costs $48.30. A 32-pack costs $49.60. Which is the better buy? Explain.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-10-2016
The one that is $48.30.  I hope it helps!
Answer Link
iamurqueen13 iamurqueen13
  • 12-10-2016
32 pack because u get two more for an extra dollar and 30 cents
Answer Link

Otras preguntas

The area of a pentagon increased by 27 is the same as four times the area of the pentagon, minus 15. what is the area of the pentagon?
what is the value of x 1/5 = 25/x
is a bowling ball sitting on the rack kinetic or potential?
Two of your friends, Matt and Karen, both run to you to settle a dispute. They were working on a math problem, and got different answers. Wisely, you decide to
Which of the following statement is true? Select one: a. The Iroquois Confederacy had various tribes. b. The Iroquois Confederacy had various cultures. c. The I
22. What was a finding of the Supreme Court in the Dred Scott case? Slavery was illegal. Slaves were citizens. Slavery was a choice each state could make. Slave
Applying Integer Operations The gazelle football team made 5 plays in a row where they gained 3 yards on each play. Then they had 2 plays in a row where they l
Who was Julius Caesar?
what are the characteristics of endocytosis and exocytosis
compare and contrast potential energy and kinetic energy