ceeceerivera ceeceerivera
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Each for costs $5, and each knife costs $4. If you want to spend exactly $20, write an equation

Respuesta :

bobbaka9
bobbaka9 bobbaka9
  • 11-12-2020

Answer:

5x + 4y = 20

Step-by-step explanation:

x = number of forks

y = number of knives

Coefficient represents price of each

Answer Link

Otras preguntas

China’s largest ethnic group are the Han, but the large country has many minority ethnic groups, including the BLANK. Taiwan also has a majority Han population.
solve the division problem. -1 3/5 divide (-2/3) write as a mixed number.
(3x^2)-18x+(2y^2)+16y+5=0 I'm being asked to put into standard form, and i don't get the steps.​
The _____ of a measurement is how close it comes to the actual quantity being measured.
What type of agriculture did the native rain forest people practice
Which is an accurate description of the processes used to turn the DNA code of a gene into a protein?
Why is it important to understand the background of literature before reading literature? THINK:how does society or background influence literature or writing?
Which equation represents a line that passes through (5,1) and has a slope of 1/2?
Define the following what is scavenger
The function f(t) = 3(1 + 0.5)^nt models the weight in pounds of an alligator each year from its birth. Based on the function, what is the growth rate?