savanagray
savanagray savanagray
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Doug spent $1.05 on 0.6 pounds of apples.

a.) How much would 3 pounds of apples cost?​

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 11-12-2020
1.05/0.6 = $1.75 per pound
1.75 * 3 = $5.25 for 3 pounds of apple
Answer Link

Otras preguntas

c=(1,9)and D=(7,-7). CD=
write as a fraction or as a mixed number in simplest form : 0.02
CAN SOMEONE JUST PLEASE ANSWER THIS ASAP FOR BRAINLIEST!!
what is a metaphor about waves in the ocean?
What were the Mycenaean people like?
Find the area of a plane figure bounded by lines 1.y=x^2+2x+4, y=x+6 2.y=x^2+6x+5, y= - x^2-6x-11
"this dream is amiss interpreted, it was a vision fair and fortunate." (a) who is the speaker? (b) how he has interpreted the dream? (c) who's dream is miss in
If point (-1,0) is on the line whose equation is y=2x+b, what is the value of b?
A business had a goal of selling 500 bags of chips.with 3 days left they have 322 to go. At least how many do they need to average per day to meet their goal
Explain the process of evolution through isolation the results and speciation