stephanieolalude21 stephanieolalude21
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mason had $24 to spend on 5 snacks. After buying them he had $4 left. How much did each snack cost?

Respuesta :

vic7661 vic7661
  • 11-12-2020

Answer:

$4 each snack

Step-by-step explanation:

Answer Link
madcuzbad818
madcuzbad818 madcuzbad818
  • 12-12-2020

Answer:

x= 4.8

Step-by-step explanation:

5x = 24 and  24/5 = x

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between concentration camps and death camp
There is 1\4 of a peach pie left after a family pinic.Four cousin share the leftover pie equally.What fraction of a whole pie will each cousin recieve
1. write 13 3/4 as an improper fraction                      2. wirte 4 3/5 as an improper fraction
Two billion people jump up in the air at the same time with an average velocity of 7.0 m/sec. If the mass of an average person is 60 kilograms and the mass of
the length of a rectangle is 3 meters less than twice the width if the area is 104 square meters find the length
How do fungi mate with other fungi?
What happened to France after Napoleon was exiled.
the qustion is what is the greatest common factor of 24,56 and 72
Calculate the force between one grapefruit as described above and Earth. Earth has a mass of 5.9742 × 1024 kg and a radius of 6.3710 × 106 meters. Assume the gr
What is a simple subject