Pmarcus306
Pmarcus306 Pmarcus306
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily needs to buy 2.5 pounds of pecans for a pie.If pecans cost 1.50 per pound how much will Emily pay for pecans?

Respuesta :

eyesdno eyesdno
  • 11-12-2020

Answer:

3.50

Step-by-step explanation:

1.50 x 2 = 3 And their is .50 left so half of 1 pound is .50 which is 3+50=3.50

If this helped please make me brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

Fig. 2.1 is a head-on view of an airliner flying at constant speed in a circular horizontal path. The centre of the circle is to the left of the diagram. The w
You are applying for jobs at two companies. Company A offers starting salaries with μ = $41,000 and σ = $1,000. Company B offers starting salaries with μ = $41,
Which example represents a 25% increase? Group of answer choices The attendance at the local high school drama for Friday evening was 400. On Saturday, the atte
Is this right ? Plz help mee
Choose the expression that uses the GCF and the Distributive Property to find 6 + 18.
another question i wan't to know is -84 divided by 14
PLEASE HELP ME ON THIS QUESTIOn!!
PLEASE HELPP I GIVE BRAINLIEST AND 30 POINTS PLEASEEEE
The sum of 3 times a number and half the same number and 4 is equivalent to 4 times the same number plus 1
Cavendish bananas are a popular species among banana growers because there predictable . All these bananas are grown to have the exact same genetic structure. H