Mxavia
Mxavia Mxavia
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Polly buys 4.4 yards of fabric for $16.50. What is the cost per yard?

Respuesta :

charlesjuarez charlesjuarez
  • 11-12-2020

Answer:

1 yard is $3.75

Step-by-step explanation:

4.4 to get 1 divide by 4.4

so divide 16.50 by 4.4 to get $3.75

Answer Link
jpkeener22
jpkeener22 jpkeener22
  • 11-12-2020

Answer:

1 yard is $3.75

Step-by-step explanation:

$16.50 ÷ 4.4 yards = $3.75

I hope this helps you and your assignment!

Answer Link

Otras preguntas

How would japans physical geography affect the development of Japanese government And society
What is the S phase? What happens during this phase?
What was the purpose of the Titanic's inner hull?
What is diameter if the area is 200.96m squared
what is the difference between whitecap and swell
If you are only given slope intercept how would u sketch the line ?
How were mid-ocean ridges discovered?
How do mosses adapt to the temperate deciduous forests?
What did conservatives fear would happen in the chaotic climate after WWI?
How do you round 5 1/8 to the nearest whole number