mayrigarcia781
mayrigarcia781 mayrigarcia781
  • 12-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you can buy two cans of pinapple
chuncks for $3.25, then how many can
you buy with $19.50?

Respuesta :

Catarinasantosak
Catarinasantosak Catarinasantosak
  • 12-12-2020

Step-by-step explanation:

3.25÷2=1.625

19.5÷1.625=12

Answer Link

Otras preguntas

Students in Miss Moseley's fourth grade class are learning multiplication, and they demonstrate mastery by passing assessments. Travis has passed 11 tests, and
Select the correct definition of sentence fluency. Using foreign words to engage readers intellectually Combining sentences to use complex structure Describing
A farmer wants to know the effects of a new fertilizer on his crop of butter beans. One year, he fertilizes 1 4 of his crop (A) with the new fertilizer, 1 4
What did Britain hope to achieve by a blockade of American ports
Which place is located in North Africa? A. Egypt B. Mesopotamia C. Both D. Neither
how do some cells become brain cells and others become skin cells
Cellular respiration generates a total of 36-38 ATP molecules. How many of these come solely from glycolysis
Ms. Turner drove 825 miles in March. She drove 3 times as many miles in March as she did in January. She drove 4 times as many miles in February as she did in J
X to the power of 1/3 divided by x to the power of 2/5
HELP PLEASEDory and Nemo go to Taco Bell for lunch. Dory orders three soft tacos and three double deckers for $11.25. Nemo pays $10.00 for four soft tacos and t