potatospeed
potatospeed potatospeed
  • 12-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 pints of ice cream cost $5.70. How much would 20 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-12-2020

Answer:

114

Step-by-step explanation:

5.70  TIMES 20 = 114.

Answer Link
katiemanson2229 katiemanson2229
  • 12-12-2020
$38



5.70/3 = $1.9 per pint

1.9 x 20= $38

Answer Link

Otras preguntas

You lean a ladder 6.7 meters long against a wall. It makes a 63 degree angle with the level ground. How high up is the top of the ladder?
The 1469 marriage of Prince Ferdinand and Queen Isabella created which nation?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement  how thick must the cement be to cover field
The 1469 marriage of Prince Ferdinand and Queen Isabella created which nation?
The 1469 marriage of Prince Ferdinand and Queen Isabella created which nation?
Which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies? A. workforce B. choice of crops C. climate D. access to ports
The 1469 marriage of Prince Ferdinand and Queen Isabella created which nation?
The 1469 marriage of Prince Ferdinand and Queen Isabella created which nation?
Which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies? A. workforce B. choice of crops C. climate D. access to ports
The 1469 marriage of Prince Ferdinand and Queen Isabella created which nation?