luhvlymaid luhvlymaid
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 3 pounds of peaches for $5.96. How much would 1 pound of peaches cost?

Respuesta :

lifefamfor
lifefamfor lifefamfor
  • 14-12-2020

Answer:

$1.98 each

i think im right

Step-by-step explanation:

have a nice day i just divided $5.96 by 3

Answer Link

Otras preguntas

in terms of enzyme nomenclature, what is a k system?
Where was George Washington’s first command A. Appalachian mountains B. Ohio river valley C. Blue ridge mountians D. Virginia territory
an enzyme that transfers a phosphate moiety in a reaction is called a
PLEASE I REALLY NEED TO GET THIS DONEType a paragraph in which you use at least two linking commas, two semicolons, and one colon.
Factor 20r + 60t to identify the equivalent expressions, Choose 2 Answers
Analyze the map below and answer the question that follows. Image courtesy of NASA The landform labeled with the number 3 on the map above is __________, and th
hello pls fill in the question marks :) Multiply (x + 1)^3 (x + 1)^3= (x + 1)(x + 1)^2 = (x + 1)(x^2 + 2x + 1) = x3 + ?x^2 + ?x + ?
Let ​f(x)=7x−4​, ​g(x)=x2+4​, and ​h(x)= x+4 7. Evaluate the expression ​(f◦g◦​h)(3​).
Louis XVI tried to stop the National Assembly by kicking it out of its meeting hall.
How are the details of Unoka's life and personality important to the development of the plot in this section? A. They highlight Okonkwo's ambition and drive fo