joeyabbate2004 joeyabbate2004
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three pears and four apples cost 1.60. four pears and five apples cost 2.05. find the cost of each pear and each Apple.

Respuesta :

buisnessemail2008
buisnessemail2008 buisnessemail2008
  • 14-12-2020

Answer:

use 2 variable for the problem. say pear=x apple=y.

3x+4y=1.6

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The Factor Theorem states: All Polynomial functions are factorable if x=k A Polynomial is factorable if x <> k If (x-k) is a factor, then f(k) must be 0 I
Quadrilateral ABCD has coordinates A (3,1) B (4,4) C (7,5) D (6,2). Quadrilateral ABCD is a ?
Objects on the moon's surface have an aceteration due to gravity one sixth that on the earths.What would the 50 kg boy weigh on the moon?
spanissssshhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
0.4(20 - 10x) = 14x - 28 how do you do this?
Which option is correct (please only answer if you know for sure)
a 5 inch x 7 inch photograph is placed inside a picture frame. Both the length and width are 2x inches larger than the width and length of the photograph. Which
BRAINLIESTTTT ASAP!! What are the starting compounds in the process of cellular respiration?
How can failing to conserve water contribute to greater water contamination? a. Over-irrigating fields causes an increase in pollution that results from runoff
What’s the product? 1/2 • [ 12 64 78 30]