jzayne1211 jzayne1211
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

If 66 oranges cost $15, how many oranges can be purchased for $5?

Respuesta :

NgShiYin
NgShiYin NgShiYin
  • 14-12-2020

Answer:

22 oranges

Step-by-step explanation:

$15 --- 66 oranges

$5 --- [tex]\frac{5}{15}[/tex] × 66 oranges = 22 oranges

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between an excise tax and a sales tax? Excise taxes are collected by the state and sales taxes are collected by cities. Excise taxes are
Pls help in any way you can! Discuss the role consumers play in New Product development and discuss which new product classification they influence the most and
When the temperature increases, the particles inside an object ___________. Question 5 options: A. never move B. move more slowly C. move more quickly D. the pa
what is the equation of a line that is parallel to x - 2y = -4 and passes through the point (0, 0) ?​
how do you solve 27?
PLEASE help me please help​
Marian is a sprinter, running short distances on the track team. She wants to find how fast she runs in miles per hour. What units should she start with? A) fee
The disease that causes severe dizziness, hearing loss, pressure or pain, and a roaring sound in the ear is named after _______.
The dimensions of the rectangular pool shown below are 40 yards by 20 yards. A fence will be built around the outside of the deck. The ratio of the dimensions o
Why is it so important that Charlemagne found the holy empire??