Pubgpro123456
Pubgpro123456 Pubgpro123456
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Unitary method question 1) If the cost of 32 copies is Rs 960, how much more cost is of 3 dozen copies ?​

Respuesta :

varshi242
varshi242 varshi242
  • 14-12-2020
Cost of 1 copy = 960/32 = 30
Cost of 3 dozen copies = 30 * 36 [1 dozen = 12, 3 dozen = 12 * 3 = 36 ]
= 1080
So the answer is 1080
Answer Link

Otras preguntas

why shouldn't pets be in classrooms
How much does a 5 pound bag of flour weigh in Newtons?
what is 276,431 rounded to the nearest ten thousand
The Middle Kingdom lasted from about 2050 B.C. To 1670 B.C. How many years was that
what factors contribute to global winds
A portable music player is on sale for 20% off its original price. The sale price is $96. What was the original price of the music player?
Karen raked 3/5 of the yard minni raked 1/3 of the amount karen raked.How much of the yard did minni rake
What types of atoms generally form anions?
Which British action following the French and Indian War involved the housing of troops in colonists' homes?
Which leader has been given the credit of consolidating the land of Japan?