sophiahassandahir
sophiahassandahir sophiahassandahir
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

$7.49
Takis Tortilla Chips Variety Pack 18 Count
what is the unit rate of the product

Respuesta :

brycelaw318
brycelaw318 brycelaw318
  • 14-12-2020

Answer:

About 42 cents

Step-by-step explanation:

What we know:

An 18-count variety pack of Taki's chips costs $7.49.

To find the unit rate divide 7.49 by 18, and round to the nearest cent.

7.49/18

Before we do that, what is 749/18?

749/18 = 41 11/18

Divide that by 100 to get your answer

41.61111/100 = 0.4161111, which rounds to 42 cents.

Answer Link

Otras preguntas

What type of reaction is 2Mg + 2HCL ­­­­­> 2MgCl + H2 + heat?
A side of an equilateral triangle is 2/8 cm long. Draw a picture that shows the triangle. What is the perimeter of the triangle?
Which best describes how the Great Migration affected Northern cities? A.Northern cities changed very little as African Americans moved in. B.Northern cities be
Which condition causes plaque to accumulate on the walls of the arteries which makes them thicken and lose elasticity
Who searched for the Fountain of Youth?
Which is a feature of a static visual?
What happened as a result of the Second Great Awakening?
Is x + y = 18 linear or non linear?
Really really really need help PLEASE!!!!!! Andrew must spend less than $58 on meals during the weekend. He has already spent $22 on meals, with each meal costi
would someone just give me the answers? k? ok. thx. (plesaeseses)